Slaba pomoć posle otkaza

Bez autora
Sep 19 2013

Svaki deseti nezaposleni u Srbiji prima novčanu naknadu sa biroa jer je bez posla ostao „tuđom krivicom“. Ipak, iako broj otkaza od početka godine ne opada, sve je manje otpuštenih građana koji „zaslužuju“ pravo na ovaj novac. Tako je u prvom mesecu ove godine 72.564 dobilo novac na ruke da bi, samo šest meseci kasnije, broj naknada pao na samo 63.530. Zašto je to tako, u Nacionalnoj službi za zapošljavanje ne mogu ni da pretpostave, dok u sindikatima kažu da su smanjenju isplata ovim tehnološkim viškovima svakako kumovale i stroge procedure, kratki rokovi, ali i beznađe i razočaranost radnika propalih preduzeća u bilo koji (državni) sistem.

Slaba pomoć posle otkazaSvaki deseti nezaposleni u Srbiji prima novčanu naknadu sa biroa jer je bez posla ostao „tuđom krivicom“.

Ipak, iako broj otkaza od početka godine ne opada, sve je manje otpuštenih građana koji „zaslužuju“ pravo na ovaj novac. Tako je u prvom mesecu ove godine 72.564 dobilo novac na ruke da bi, samo šest meseci kasnije, broj naknada pao na samo 63.530.

Zašto je to tako, u Nacionalnoj službi za zapošljavanje ne mogu ni da pretpostave, dok u sindikatima kažu da su smanjenju isplata ovim tehnološkim viškovima svakako kumovale i stroge procedure, kratki rokovi, ali i beznađe i razočaranost radnika propalih preduzeća u bilo koji (državni) sistem.

- Otpušteni radnici su ranije imali pravo na novčanu naknadu u iznosu od 65 odsto plate, a danas dobijaju samo 50 odsto - kaže Željko Veselinović, predsednik sindikata „Sloga“.

- Pritom morate da se javljate svakog meseca savetniku, od kojeg zapravo ni ne očekujete posao, a da biste uopšte i došli u tu poziciju morate da popunite milion formulara kojima dokazujete koliko ste dugo radili, koliki su vam bili prihodi, da li su uredno plaćani doprinosi... Sve to košta i vremena i para, a slabe su vajde.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje objašnjavaju da se broj korisnika prava na novčanu naknadu menja iz meseca u mesec:

- To što se u jednom periodu njihov broj smanjuje ne znači da se već u narednom periodu neće povećati. Broj podnosilaca zahteva za ostvarivanje ovoga prava zavisi od ukupnih privrednih kretanja i broja lica koja su u nekom periodu ostala bez posla, kao i od zakonskog osnova koji im omogućava ostvarivanje ovog prava.

U Sektoru za pravne poslove NSZ objašnjavaju da su važeća pravila izglasana u maju 2009. i da je još tada propisano da novac može da zatraži radnik koji je dobio otkaz jer je proglašen za tehnološki višak ili nema potrebne kvalifikacije. Pravo na naknadu sa biroa imaju i oni kojima je istekao probni rad ili ugovor na određeno, usled prestanka funkcije izabranih, imenovanih i postavljenih lica, otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka, prestanka radnog odnosa u inostranstvu...

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik